24 lut

Meksyk – kraj dualności i sombrero

Ostre burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to skojarzenia przychodzące do głowy, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony do XVI wieku przez Azteków?

Miasto cudów

Tradycyjne zwiedzanie miasta to podziwianie placów i starych kościołów. Ciekawostką jest to, że w otoczeniu ołtarzy można zawiesić kłódki z prośbami o pomyślność i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych przestępców. Prawdziwą kulturę i zwykłych obywateli Meksyku da się poznać w paru różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta polecamy zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (głównie prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr zbudowanych na świecie. Inny rekord należy do placu miejskiego, którego pole powierzchni osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Plaza de la Constitución (znanym też jako Zócalo). W pobliżu można zobaczyć zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na obeznaniu się z lokalną zabudową, najlepszym na to sposobem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie ciasnych przesmyków, placów i kolorowych kamieniczek – najlepszy przykład iberyjskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród budowli które pochodzą z czasów kolonizacji, należy zobaczyć także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl legendę z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w stanie Chiapas, tam mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące podstawową atrakcję. Pozostałości starożytnego miasta okupowanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zaliczyć każdy odwiedzający ten kraj. Naturalnie największą reakcję wśród podróżników stanowi Świątynia Inskrypcji to jest miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce czci przybiera kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć schodków. Docierając na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na uwagę? Rzecz jasna pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak prekolumbijski kompleks pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a także El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, z tego powodu należy go zobaczyć. Te gigantyczne przestrzenie bogate w ruiny dawnych zabudowań budzą podziw nie tylko między archeologami, ale staną się nie lada atrakcją dla amatorów Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć pierwszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać również o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała okazja na poznanie cudów schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva wpływa na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać ze średniej długości rejsu łodzią przez wąwóz, aby być pewnym niezapomnianych doświadczeń. To bardzo wyjątkowe miejsce, które jest projektem tylko przyrody bez ręki ludzkiej. Zamieszkuje ją wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto ponadto zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Jeśli pragniemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie należy udać się do jego urlopowej wizytówki czyli do Cancún, w którym można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najważniejszych atrakcji zapewniających podróżnikom pozytywnie szokujące wrażenia można wymienić także: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których zdarza się natknąć się na flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Można także wybrać się na oglądanie imponującego, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.