24 lut

Nigeria stolicą tropików

Brak komentarzy admin Gize

Jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata (8 miejsce), którego gospodarka w dużej części napędza się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To obszar wielu wspaniałych równin, pięknych wzgórz i gęstych lasów tropikalnych – mocno zróżnicowany w kwestii widoków tajemniczy ląd.

Pośród najbardziej znanych i najciekawszych miejsc można tutaj odwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była zaprojektowana przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również dotrzeć do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł suszonych w promieniach słońca, a samo miasto zostało wybudowane w XI w. Godną poznania jest interesująca historia tego miejsca, które pierwotnie pełniło rolę państwa-miasta i było w posiadaniu ludu Hasa. Meczet, który stanowi jedną z tamtejszych atrakcji, został zbudowany w XV wieku.

Podróżując przez niejednorodną Nigerię, dobrze jest zatrzymać się na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który znajduje się w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna i flora, która się tam znajduje jest niezwykle różnorodna. Dodatkowym miejscem którego nie można pominąć są tamtejsze gorące źródła. Rzecz jasna nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta stanowi jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie można pominąć.
Wartym do zwiedzenia jest także Święty Gaj Oszun umiejscowiony na przedmieściach Oszogbo. Miejsce to łączy w sobie las i zakola, które są usiane świątyniami, ołtarzami oraz figurami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.

Do kolejnych ważnych miejsc zaliczyć należy także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów tego kraju. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem trzymał pieczę polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większość dzieł znajdujących się w skansenie jest wykonane przez polskich architektów. Będąc w Nigerii, warto zobaczyć również Muzeum Narodowe ulokowane w centralnej rejonie miasta Lagos. Odnajdziemy tam między innymi dzieła i świadectwa historii, oraz architektury nigeryjskiej. W szczególności warta polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z przywódców tego państwa. Muzeum wystawia również dzieła z brązu oraz wyroby lokalnego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury znajdujące się w słynnym mieście Abudża. Prezentuje ono budowle Nigerii w rzeczywistych wymiarach oraz kształtach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.

Odwiedzając ten kraj, nie sposób nie zobaczyć wspaniałego Pałacu Oby. Ta efektowna budowla znajduje się w mieście Lagos i ma już trzysta lat. Wybudowano ją za rządów znanego monarchy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na podróż należy wyposażyć się przede wszystkim w nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Po kraju najłatwiej jeździ się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.