24 lut

Malezja – pełne życia regiony wypełnione przygodami

Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych krajów południowej Azji, Malezja jest często odwiedzanym miejscem przez turystów, choć nie do końca dzięki własnemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dziedzictwo kultury, które są magnesem dla licznych odwiedzających.

Łagodna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, kurortów oraz dyskotek – wyspa Tioman oferuje ciszę i błogi spokój w wioskowym klimacie. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i szerokich wygód przeznaczonych dla turystów jest niezwykle klimatycznym miejscem, w którym rozwijają się różnorodne możliwości dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Przestrzeń ta dzieli się na osiem małych mieścin, które jednocześnie są plażowymi resortami wakacyjnymi.

Malezja i jej malezyjska natura
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z niespotykaną w innych regionach roślinnością i niezwykłą fauną. Lasy równikowe to prawie 60% terenów Malezji, co oznacza, że także duża ilość rodzajów drzew oraz okupujących te rejony zwierząt. Dżungla jest rajem dla mnogości ptactwa, owadów i płazów, a także między innymi małp, które w tym miejscu występują wyjątkowo często. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć bajeczną rafę koralową, która jest kierunkiem samym w sobie dla setek podróżników. Lake Gardens liczące 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, a ogrody uginają się pod wielobarwnymi storczykami oraz ponad dwoma tysiącami gatunków hibiskusa. Warto zobaczyć także park ptaków oraz motyli, który na wielu robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Oczarowuje i przyciąga rzesze turystów z różnych zakątków ziemi. Wśród najbardziej kojarzonych w mieście punktów można odkryć Petronas Twin Towers połączone ze sobą spektakularnym mostem podniebnym, a więc dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z mnogimi świątyniami oraz odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chinatown. Znajdując się w Malezji, obowiązkiem jest spacerowanie w jej wiekowej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam podziwiać niesamowity meczet Masjid Kampung Kling o dachu swoim kształtem przypominającym piramidę. Borneo z kolei słynie z ciekawej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves da się zobaczyć jedną z największych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym elementem wycieczki, który warto zaznaczyć na liście okolic do zwiedzenia. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie przylegające budynki są w tym miejscu pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten to jest w starej części miasta jest położona Villa Sentosa – budynek działający jako muzeum. Jest to parterowa chatka z ogrodami, w której wnętrzu da się zobaczyć oryginalne rękodzieło lokalnych ludzi oraz niepowtarzalne sprzęty, pamiątki familijne i zdjęcia, a także jeden wolumin podpisany przez wnuka Winstona Churchilla.

W jakim czasie wybrać się do Malezji?
Podróż do Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, ponieważ właśnie wtedy w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to wysokie temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, a zatem od listopada do marca, zdarza się czasem, iż większość ośrodków turystycznych na terenie wyspy Tioman będzie zamknięta a dotarcie na wyspę znacznie utrudnione.