24 lut

Finlandia – skarb północy

Brak komentarzy admin Gize

Można wskazać takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego które charakteryzuje się brakiem hałasu, spokojną atmosferą, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cała Finlandia.

Niezwykła moc Matki Natury
Ten kraj położony na północy robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną ilością niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy chętny ma możliwość zagłębienia się w wybrane obszary (nie istnieją ograniczenia związane z zakazem wchodzenia do prywatnych lasów), wybrać się na spacer po leśnej ściółce i nazbierać pełne kabzy owoców leśnych. Co zadziwiające, na terenie państwa utworzono ponad 30 parków narodowych, a wstępu do nich nie ograniczają żadne zapłaty. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, trzeba uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wymienionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają niezwykle malownicze krajobrazy, na które składa się ogromna liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj który bez wątpienia można odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, jaki zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika.

Piękno dużych obszarów miejskich
Odwiedzając Finlandię, warto odwiedzić kilka najbardziej znanych miast, które są atrakcjami dla turystów pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją kraju. Helsinki zauroczą wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezmiernie przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura jak również wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników zainteresują także miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) oraz Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wyjątkowymi wystawami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Wśród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można zaobserwować 10 do 20 dni każdego roku. Choć przebywając na terenie Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ terenem kraju, da się oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie chowa się za horyzontem w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia słynie z wielu zapierających dech w piersiach miejscowości. Wśród najważniejszych wymienić można Naantali – miasteczko portowe, w którym założono park rozrywkowy Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Kolejnym ważnym punktem podczas wycieczki musi stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która funkcjonuje także w porze letniej. W znajdującym się w bliskim sąsiedztwie Santa Parku da się odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej kaligrafii oraz piekarnię „Pana Imbira”. Należy zwiedzić również wioskę zbudowaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obligatoryjnych miejsc do zobaczenia znajduje się również pałac śnieżny (Kemi), W pewnych rejonach z łatwością można spotkać zaprzęgi psów Husky czy też składające się z reniferów. Ogromną popularnością cieszą się również sauny fińskie, których bez wątpienia główną funkcją jest służenie jako teren spotkań ze znajomymi oraz relaksu. Prostota kuchni fińskiej zdumiewa takimi przysmakami jak na przykład potrawy przyrządzane z reniferowego mięsa.