24 lut

Chile – oszałamiające widoki

Brak komentarzy admin Gize

Jeden z najbardziej niesamowitych krajów świata rozciągający się pomiędzy Andami i Pacyfikiem – te określone są oczywiście o niezwykłym Chile, którego nietknięta natura a także rozciągnięte nawet kilometrami pustkowia pełne zabytków których wiek szacowany jest na tysiące lat przyciąga turystów z całego świata. Jest to kraj wart odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nie daleko od stolicy Santiago uważny turysta może znaleźć malowniczy port Valparaiso, którego historia liczy sobie pięćset lat. Okazuje się to być miasto charakterystyczne pod względem kolorów na które możemy się natknąć na każdym kroku: żółty, czerwony i niebieski to najczęściej pojawiające się kolory panujące wśród zabudowań zlokalizowanych na stromym zboczu, który niemalże zatapia się w oceanie. „Perła Pacyfiku” inspiruje nie tylko swoją wielobarwnością, lecz także charakterystyką konstrukcji budowlanych, szczególnie wymyślnie udekorowanych i ozdobionych schodach a także kolorowych muralach. Środkowy obszar miasta czyli Plaza Sotomayor ukrywa niewiarygodny labirynt krętych uliczek. Da się trafić tu na nierzadko organizowane wydarzenia kulturalne i uliczne występy (nie bez powodu Santiago jest określane artystyczną bohemą). Jednym z wyróżników Valparaiso są kolejki umożliwiające sprawne dostanie się do wysoko mieszczących się części miasta.

Kilkudniowa wycieczka trekkingowa
Południe Chile należące do Parku Narodowego Torres del Paine pozwala na kilkudniowe wyprawy trekkingowe. Obszar pieszych dróg rozciąga się wśród górskich szczytów i jezior wypełnionych flamingami. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a szczyty mają niemalże pionową konstrukcję. Miesiące najbardziej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć za każdym razem należy mieć wzgląd na zmienne warunki atmosferyczne.

Sekrety Wyspy Wielkanocnej
Jedną z najciekawszych atrakcji kraju są rozciągające się przez niemal 4000 kilometrów wybrzeża. Najbardziej odizolowanych ląd świata czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce ogromnych rzeźb, które funkcjonują w popkulturze jako Moai. Tubylcy Polinezyjczycy wykuli w wulkanicznych skałach znane w każdym zakątku świata głowy. Ich historia rozpoczęła się pomiędzy XI i XII wiekiem . Tym co tajemnicze i dotąd niewyjaśnione, to fakt przenoszenia niemal 20-tonowych skał przez ówczesną ludność. Każdy z posągów jest własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu kursującego każdego dnia.

Suche miejsce Ziemi
Chile opisują nie jedynie wysokie, strome szczyty, tajemnicza wyspa, wyjątkowo długie oceaniczne wybrzeże, ale także pustynia – Atakama. Zajmujący 105 m2 teren nigdy nie zanotował jakichkolwiek opadów. Na obszarze pustyni jest możliwe ujrzeć Dolinę Valle de la Luna o istnie księżycowym krajobrazie zbliżonym do tego jaki jest powszechny na planecie Mars. Godna odwiedzenia jest również lazurowa solanka Laguna Verde oraz niestety trudno udostępniony teren El Tatio z strzelającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to bez wątpienia jeden z najbardziej niesamowitych obszarów Chile. Kraj ten zaskakuje również rozległymi zasolonymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.